Hijyenik Paspas | Paspaslar ve Hijyenik Paspas ? | Hijyenik PaspasınYapısı | Hijyenik P.Çeşitleri |
Hijyen Laboratuvarı | Dezenfektanlar | Hijyenik Döşeme | ULV Cihazı | Hijyenik Ürünler |
Referanslar 1 | Referanslar 2 | Referanslar 3 | Referanslar 4 | Referanslar 5 | Web Sitelerimiz |
Hijyenik Paspas Rampaları
Hijyenik Paspas Hakkında ÖNEMLi UYARI

Paspas ...........Hijyenik Paspas

Ayak ile gelen mikropların önlenmesi şarttır. Ülkemizdeki koşullar bunu gerektirmektedir.
Uzun süre ayak havuzları ayak hijyeni için kullanılmıştır. İşlevsel olarak bir süre sonra kabul görmemiştir.Içine konulan dezenfektanın etki kaybı çoktur.Dezenfektan çabuk kirlenir.Her gün degistirilir.Ekonomik degildir.

Dezenfektanların paspas veya ayak havuzları içindeki etkisi önemlidir.Konsantre olarak satılan bu dezenfektanlar seyreltilerek (%5-%10 ) kullanılmaktadır.Uzun süreli etki saglaması için dezenfektanı bir çok iç ve dış etkilerden korumak lazımdır.Bu kimyasal olarak çok onemlidir.Dezenfektanların özellikleri bilinmelidir.Hatta Ph ve çevreye olan zararlari.

Kullanılan dezenfektanların etkiside ışık,organik kirlilik,ısı,konsantrasyon,aktivite kaybı ve zaman...
Kimyasal bozulma,buharlaşma ile orantılıdır..Bu bir çok isletmelerde bilinmez ve önemsenmez….Önemlidir.

Türkiyede hijyenik paspas adı altında çeşitli paspaslar üretilmektedir.Fakat her birinin yapmış oldugu görev farklıdır.Görüntüsü ve şekli çok alımlı,süslü olabilir.Ayak temizligi ve hijyeni farklıdır. Ayak hijyeni saglamak önemlidir..
Paspas ve Hijyenik paspas  kavramı çok iyi anlaşılmalıdır.Bu sebebten dolayı aralarındaki farkları size anlatacagız.

Metal çerçeveli  ve içine yerleştirilmiş kıvırcık paspas veya spagetti paspas şeklinde yapılan paspaslar kaba kirler içindir.Yolluk paspas gibi kullanılır.Hijyenik paspas sayılmazlar.Bu tip paspaslardan yapılan paspaslar zamanla kirlenir ve kirler aralarında kalır temizlenmesi çok zordur. Zamanla yapısında dolayi ezilir ve görevini yerine getiremez.Uzun zaman dayanıklı olmaz.Yapısında dolayı dezenfektan madde ile direkt olarak temastadır,buda dezenfektanın aktivite kaybına neden olur.Yani dezenfektan bir süre sonra iş görmez,oda kirlenir. Bir süre sonra ayak hijyeni saglamaz.Ayrıca açikta olması,buharlaşmanın çok olması ile konulan dezenfektanda çok fazla kayıp olur..Çok fazla dezenfektan harcanır.Gerçekte yolluk paspas şeklinde amacına uygundur.Dış mekanlarda kullanılır.

Metal çerçeve veya kavuçuk içine yerleştirilmiş halıfleks paspas şeklinde yapılan paspaslarda kaba kirler içindir.Bu paspas tamamen açıktadir. Ayak ile gelen kirleri ve kaba kirleri toplar. Hatta yüzeyinde ve içinde görülür.Dış mekanlarda daha çok kullanılır.Hijyenik degildir.Zamanla içine işleyen kirlerden dolayı ve dezenfektan maddeninde paspasın yapısını parçalamasıyla (Ph tan dolayı) koku yapacaktır.Paspas dayanıklı olmaz.Yapısından dolayı dezenfektan madde ile direkt olarak temastadır.,buda dezenfektanın aktivite kaybına neden olur.Yani dezenfektan organik olarak kirlenir iş görmez. Hijyen saglıyamaz. Genelde halifleks bürolarda zeminde kaplama olarak,dış mekanlarda ufak ayak paspası olarak kullanılır.

Metal çerçeveli ve içine yerleştirilmiş kalıplı kalın halifleks şerit paspas şeklinde yapilan paspaslarda kaba kirler içindir.Bu paspas tamamen açıktadır.Paspas gibi kullanilir. Ayak ile gelen kirleri ve kaba kirleri toplar.Hatta yüzeyinde ve tabaninda yapişmış olarak görülür.Hijyenik paspas sayılmaz. Zamanla içine işleyen kirlerden dolayı kirlenir zor temizlenir ve dezenfektan maddeninde paspası parçalamasıyla koku yapacaktir. (Ph tan dolayı) Dezenfektan madde açıktadir ve şerit ile temastadır.Dezenfektanın aktivite kaybına neden olur.Yani dezenfektan bir süre sonra iş görmez,organik olarak kirlenir.Hijyen saglıyamaz..Diş mekanlara uyumludur.Ayak paspası daha cok kullanılır.

Paslanmaz çelik veya Kavuçuk Kenarli,içi kavucuk tabanli, icine dezenfektan boşaltılan  paspaslar 
Bir ayak havuzu sayılırlar. Ayaklar direkt olarak dezenfektan maddeye girmektedir.
Ayak basılması ile ayak tabanından gelen kirlilikler görülür.Ayak tamamen ıslanır.Islaklık giderilemez.2.ci bir paspas alınır.
Bu paspas tamamen açıktadir.Ayakla gelen kaba kirler ve parçalar,organik maddeler paspas içinde kalır.
Bu da dezenfektanın çok çabuk aktivite kaybetmesine neden olur.Dezenfektan bir sure sonra etki etmez.
Bir süre sonra hijyen saglayamaz..Kimyasal olarak dezenfektan bozulur.Kolay kontrol edilemez.
Ayrica açıkta olması,ışık görmesi,buharlaşmanın çok olmasi ile içine konan dezenfektanda çok aktivite kaybi olur. Dezenfektan gün içinde kir durumuna göre ve sık sık degiştirilmelidir.Paspasta bu sıklıkta temizlenmelidir.Kullanımı çok pratik ve efektif degildir.Sıkı kontrol gerektirir.Tıpkı ayak havuzları gibidir..
Bu yazi Gida Sektoru dergisinde yayinlanmistir.


Hijyenik paspas, ...................                            Hijyene Dogru Bir Adim....                   
Kenarlari  ve üstü kapalıdır.Özel filitrelidir. Kir ve pislik tutar,Yuksek dansitedeki malz ile saglam monoblok yapıdadır.Kullanılan Dezenfektan Maddeyi Korur,Saglam ,Ekonomik,Kalitelidir,Kolay Temizlenir,Patentlidir
Paspas gibi kullanılmaz.Diger paspaslardan bu noktada farklıdır.Sadece üzerine basılır.Ayak sürtülmez
Yüzeye köpüklü sıvı dezenfektan çıkar.Ayak tabanını temizler ve dezenfekte eder.Etkisi devamlı ve güçlü olur.
Paspasın içindeki sert ve dansitesi yüksek kısım sayesinde dezenfektan madde korunur,alt tabakada bulunur.Ayak ile gelen kirlerin dezenfektana teması önlenir..Hatta ışık bile geçirmez.Kimyasal yapısı bozulmaz.
Dezenfektan madde özellikle korunur.Aktivitesi yok olmaz.Koku hiç yapmaz.Buharlaşma yok denecek kadar azdır.Aktivite Kaybi olmaz.Filitresi sayesinde üstü ve içi kolay temizlenir.Pratiktir.
Dezenfektan madde geçiş trafigine göre uzun süreli kullanılır.Dezenfektan etkisi 7-10 gün sürer..Sarfiyati azdır.
Kesin ayak hijyeni saglar.İşletmelerce test edilebilir.Kontrol edilebilir.(
Hijyen kitleri ) Gerçek hijyen kontrolu saglar.
Emsalleri ile kıyaslanamiyacak kadar üstün özelliklere sahiptir.   
Hijyenik paspasin Yapısına bakınız......
İmalat,depo,ambalaj,saglık sektöründe güvenle kullanılır.Haccp,GMP ye uygundur.Türkiyede Patent almış bir ürün olup gerçekleri yansıtır,teorik olarakta incelenmiş ve yararı onaylanmiştır.
Patent Enstütüsü tarafındanda uygun bulunmuştur....   
Cok tercih edilen bir üründür...Referanslarımıza Bakınız...

Tabloya Bakınız !!

?   Dezenfektan etkisi ve kaybı radyasyon,ışık,hava,organik kirlilik ,buharlaşma,ısı,konsantrasyon ile degisir.
     Açık olarak kullanılan,Kirlenen paspaslarda  dezenfektan degisimi daha sık yapılmaktadır.Günlük degistirilir.

Tel: 0216  4173261    Tel: 0216 5198866     Fax: 0216 4177923  Gsm: 0542 4761177
biofarmatik@gmail.com